Vastenactie 2025: ‘Schoner koken, beter leven!’

In deze Veertigdagentijd ondersteunen wij als Odaparochie de landelijke campagne van de Vastenactie. Dit jaar staat in het teken van schoner koken in Oeganda. Daar heeft een groep vrouwen ontdekt hoe ze van gft-afval briketten kunnen maken om hun kookvuren mee te branden. Daarmee sparen ze het kostbare oerwoud, beperken ze de uitstoot van schadelijke stoffen, verminderen ze het zwerfafval op straat én besparen ze dagelijks veel geld. Met de verkoop van de briketten kunnen ze bovendien extra inkomsten verdienen. Een ogenschijnlijk eenvoudige oplossing met grote impact dus!

Koken op vuur
In de buitenwijken van Kasese in het zuidwesten van Oeganda leven veel gezinnen van dag tot dag. Ze hebben kleine handeltjes of werken als dagloner. De dagelijkse maaltijden worden gekookt op vuur, waarvoor houtskool of sprokkelhout wordt gebruikt. Hout wordt echter schaars en is voor veel gezinnen in Kasese onbetaalbaar. Bovendien is de rook van de houtvuren schadelijk voor de gezondheid en het milieu. Wereldwijd overlijden jaarlijks vier miljoen mensen door het inademen van schadelijke rook. Ongeveer 2 procent van de wereldwijde CO2 uitstoot is afkomstig van kookvuren.
Briketten van gft-afval
Mary Biira, een jonge moeder uit Kasese, besloot in actie te komen toen ze de dagelijkse worsteling van de vrouwen in haar parochie zag. Ze ontwikkelde briketten van gft-afval en dat veranderde veel! De meeste vrouwen waren voorheen ongeveer € 0,75 per dag kwijt aan hout of houtskool, wetende dat veel mensen ongeveer € 1 per dag verdienen! Met de briketten bespaart een gezin ongeveer € 0,50 per dag. Bovendien kunnen de vrouwen de briketten ook verkopen voor extra inkomsten. Marion Muhindo, één van de deelnemende vrouwen, vertelde: “Voorheen kon ik soms geen eten kopen voor mijn gezin, maar nu heb ik zelfs geld om het schoolgeld en de lesboeken voor de kinderen te betalen.”
Hoe kunnen we de vrouwen in Kasese helpen?
Op dit moment doen 200 vrouwen in de buitenwijken van Kasese mee aan het brikettenproject. RUGLI, de lokale partner van Vastenactie, wil nog meer vrouwen daarbij betrekken. Daarvoor is het belangrijk dat de huidige productiecapaciteit wordt uitgebreid, onder andere met extra persen, maar ook met klein materiaal als grote mengbakken en persoonlijke beschermingsmiddelen.
Wat zijn de kosten?
3 dozen handschoenen: € 30,-
350 mondkapjes: € 45,-
Bijdrage deelname 1 vrouw voor 1 jaar aan het project: € 85,-
5 paar laarzen: € 106,-
Carbonisatievat: € 328,-
Hoe kunt u helpen?
Op verschillende manieren kunt u het project van de Vastenactie ondersteunen:
- U kunt uw gift rechtstreeks overmaken op rekeningnummer: NL 21 INGB 0000 0058 50 t.n.v. Vastenactie, Gouda.
- U kunt ook doneren door naar de website van de Vastenactie te gaan: www.vastenactie.nl
- Tijdens de weekendvieringen van 15 en 16 maart 2025 is binnen de heilige Odaparochie de collecte bestemd voor de Vastenactie.
Hartelijk dank voor uw gift!